Otse põhisisu juurde

Nädal 6: Tants intellektuaalomandi ümber

Selle nädala postituses anna oma hinnangu Rick Falkkvinge ja Christian Engströmi raamatus "The Case of Copyrhight Reform" tehtud ettepanekutele autoriõiguse reformimiste kohta. Nad on välja pakkunud erinevaid ettpenakuid, mis aitaksid autoriõiguste maailmas selgust luua. Keskendun neist kolmele.


  • Esimene ettepanek: moraalsed õigused peaksid jääma muutmatuks
See tähendab, et autor, kes on loonud midagi, peaks alati ära nimetatama selle asja autorina ja keegi teine ei tohiks endale seda rolli võtta. See ettepanek tundub mulle igati loogiline. Mitte keegi ei peaks ennast "ehtima võõraste sulgedega". Iga loomingu osas peaks olema selge, kes on sellesse panustanud. Olen seisukohal, et neid, kes esitavad end kellegi teise loomingu autoritena, peaksid selle eest vastutust kandma. See oleks sama kui mina ehitan maja ja keegi teine kolib sisse ja ütleb, et tema ehitas. Seda ühiskond ju ometi täna ei tolereeri?


  • Teine ettepanek: tasuta kopeerimine mitte tulusaamise eesmärgil 
Olen ka selle ideega põhimõtteliselt päri. Siin võib-muidugi teatud olukordades piir olla õhkõrn. Samas tõesti oleks tobe, kui keegi soovib saata oma sõbrale sõbrapäevaks kellegi teise poolt loodud luuletuse, laulu vms ja peaks selle eest maksma. Samas kui ma korraldan enda juures muusika kuulamise ürituse ja võtan iga osaleja käest osalustasu, siis kas see juba ületaks mingisuguseid piire? Pigem jah? Samas kas tegelik autor saaks sellest kuidagi kahju? Pigem ei.


  • Kolmas ettepanek: free sampling (ei oskagi seda eesti keelde otse tõlkida :) )
Täna on suureks probleemiks see, et artistid, luues midagi uut, soovivad kasutada juba olemasoleva loomingu osasid. Seda on täna väga keeruline teha. Selleks, et juba loodut saaks lihtsasti kasutada, pakuvad autorid välja, et tuleks luua selge list eranditest, mis lubaks juba loodut kasutada.
Mõttena on see kindlasti hea, kuid reaalsuses seda rakendada on siiski üsna keeruline, usun mina. Kui keegi on loonud luuletuse ja keegi teine tahaks lihtsalt kaht viimast rida muuta, siis kas see oleks uus luuletus? Kellele loodud luuletus see siis tegelikult on? Siin on piir minu jaoks eriti ebaselge. Samas ei ole mul täna välja pakkuda ka lahendust, mis aitaks seda piiri selgemaks tõmmata.


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Teema 5: Võrgusuhtluse eripäradest

Viienda nädala teemaks on võrgusuhtlus. Virginia Shea on oma raamatus "Netiquette" muu hulgas kirjeldanud kümmet käsku internetiavarustes toimetamiseks. Lähemaks aruteluks valisin mina välja käsu number 2: Käitu sama malli järgi nagu igapäevaelus (Adhere to the same standards of behavior onlinr that you follow in real life). Mind on juba vaevanud pikemat aega küsimus sellest, et lapsevanemad, peamiselt emad, presenteerivad oma lapsi igast igast asendist kordi ja kordi päeva jooksul. Seda nii facebookis, kui instagrammis, nii story kui fotode kujul. Kas nad teevad seda ka internetiväliselt? Kas nad jagavad sõpradele tuttavatele paberkujul pilte oma paljaste tagumikkude ja pudruste nägudega lastest? Kas neid jagatakse paberkujul iga päeva kümme tükki? Mind häirib selle juures asjaolu, et laps ei saa ise otsustada, kas ta seda tahab. Mis siis kui täiskasvanu eas on see laps avaliku elu tegelene: president või peaminister? Kas on vaja, et temast oleks leitavad fotod igas poo

Nädal 15: Eetika ja IT

Selle nädala blogipostituses analüüsin Kansas State University Infotehnoloogia eetikakoodeksit. Lähteülesandes oli öeldud, et internetis leidub mitmeid erinevaid IT eetikakoodekseid. Leidsin väga palju erinevaid eetikakoodekseid, aga IT spetsiifilisi siiski nii palju ei olnud. Aga midagi leidus siiski :). Kansas State University Infotehnoloogia eetikakoodeks asub siin:  https://www.k-state.edu/its/ethics/ Tegemist on dokumendiga, mis tuleb allkirjastada kõikide IT tuge pakkuvate töötajate poolt. Kohe dokumendi alguses on öeldud, et juhtidel on kohustus see oma töötajatega allkirjastada ning kord aastas seda korrata. Eetikakoodeksi eesmärgiks on tagada eetiline ja vastutustundlik IT ressursside kasutamine. Välja on toodud, et ei tolereerita illegaalset, ebaausat ja vastutustundetut informatsiooni ja võimaluse kasutust IT töötajate poolt. See kõlab väga mõistlikult ja ei too ühtegi üllatust. Eetikakoodeksis on ära toodud üheksa punkti, mida töötaja allkirja andmisega sellele koo

Nädal 9: IT juhid maailmas

Selle nädala postituses võrdlen lühidalt Steve Jobsi ja Bill Gatesi juhtimisstiile. Mõlemad on vaieldamatult "kõvad mehed" omal alal ja juhtinud oma ettevõtteid meelekindlalt olles juhtidena väga erinevad ... Nii palju kui informatsiooni kogusin, siis on üldiselt nad mõlemad pigem autokraatlikud juhid. Samas on neis mõlemas värvi ja ega puhtalt ühte juhtimisstiili rakendavad täna ikkagi väga vähesed juhid. Steve Jobs ja Bill Gates kindlasti klassifitseeruvad mõlemad liidri kirjelduse alla. Lihtsalt Bill Gates on rohkem inimeste inimene, kaasab inimesi ja annab neile rohkem vabu käsi. Samas võtab ta alati aega, et kuulata ideed ära ja siis seada neid üht või teist pidi kahtluse alla. Bill Gates on eriliselt paistnud silma sellega, et ta on delegeerinud olulisi ülesandeid oma meeskonnaliikmetele. Sellega on ta kasvatanud väga tugeva meeskonna, kes ise mõtlevad ja tulevad uute ideedega välja. Üks hea juhi tunnustest on see, et tema eemaloleku ajal toimivad asjad samamoodi eda